FAQ
-
Abyste mohli těžit kryptoměny, potřebujete výpočetní techniku. Těžba kryptoměn je v zásadě zjednodušeně řečeno potvrzování transakcí v síti blockchain. Vysvětlíme Vám to na jednoduchém příkladě.
Tomáš chce poslat 1 BTC z Ameriky jeho sestře Monice do České republiky. V momentě, kdy Tomáš otevře svou peněženku v telefonu, zadá BTC adresu své sestry a potvrdí odeslání transakce, transakce se vyšle do sítě a musí projít přes několik set tisíc těžících strojů. Tyto stroje poté ověřují formou vykonávání matematických úloh, zda-li má Tomáš opravdu 1 BTC, který může Monice poslat spolu s dalšími informacemi typu velikosti částky, nebo adresy příjemce i odesílatele. U různých kryptoměn, se velikosti bloků liší. V momentě, kdy stroje transakcí potvrdí, zařadí ji do bloku několika dalších transakcí a ty se zapíšou do veřejné účetní knihy (Public Ledger) jako provedené. V tento moment má již Monika 1 BTC na své BTC adrese a těžaři, kteří potvrdili tuto celou transakci dostávají odměnu za „vytěžený“ (Ve skutečnosti ovšem „ověřený) jeden celý blok potvrzených transakcí.
-
Kryptoměny (s výjimkou bitcoinu) těžíme na speciálně upravených počítačích s jednou až šesti velmi výkonnými grafickými kartami (GPU), kterým se říká „Rigy“.
Rig se skládá z jedné konstrukce, základní desky, RAM paměti, PC zdroje, procesoru, x grafických karet a SSD Disku s těžícím softwarem. Všechny uvedené komponenty správně zapojíme, nainstalujeme software, optimalizujeme výkon i spotřebu grafických karet a stroj může těžit.
Výhody Rigu oproti ASIC strojům (Stroje navržené pouze a jen za účelem těžby dané kryptoměny, např. Bitcoin) jsou následující:
- 1. S Rigem můžete těžit velké množství kryptoměn s rozdílnými algoritmy.
- Postupem času můžete vždy buď přidat nebo ubrat Grafické karty a ovlivnit tím výkon celé sestavy.
- Rigy mají delší životnost, nižší poruchovost a vyšší spolehlivost.
- Rigy mají velmi dobrou aftersale value, tedy „poprodejní hodnotu“, jelikož se skládají z klasických PC komponentů a mají tudíž širokou škálu využití a hlavně je po nich, zejména v této době, extrémní poptávka, která bude jen růst.
-
Ano i ne. Na tuto otázku není jasná odpověď, jelikož profitabilita záleží na několika faktorech, které je nutno vzít v potaz.
Nejdůležitějším faktorem je cena za spotřebu elektrické energie v korunách za 1kWh. Čím méně tedy platíte za elektřinu, tím více jste schopni vydělat na těžbě.
Dalšími faktory jsou např. chlazení strojů, cena dané kryptoměny, kterou zrovna těžíte, příkon elektrické energie, prostory pro umístění strojů a optimalizace GPU.
Pokud se rozhodnete Vaše stroje nechat spravovat u nás, nebudete se muset těmito faktory zaobírat a budete se moci soustředit jen na aktuální kurz kryptoměn a sledovat, jak Vaše kryptoměnové portfolio roste.
-
Bitcoin je první kryptoměna, která spatřila světlo světa 31.8.2008, kdy ji představil neznámý tvůrce nebo skupina tvůrců pod pseudonymem Satoshi Nakamoto.
Jedná se o virtuální měnu, která je decentralizovaná, tudíž nad ní nemá kontrolu žádný stát, banka, korporace nebo jedinec. Funguje na systému zvaném Blockchain, který shromažďuje transakce do tzv. Bloků a následně je potvrzuje pomocí obrovského výpočetního výkonu dodávaném výpočetními jednotkami (počítači) rozmístěnými po celém světě.
Cenu Bitcoinu ovlivňuje čistě nabídka a poptávka.
Výhody používání Bitcoinu jsou:
- Velmi rychlé provedení platby
- Značná anonymita uživatelů
- Nejlevnější a nejrychlejší možnost, jak poslat velké i malé částky napříč kontinenty.
- Růstový potenciál hodnoty Bitcoinu.
- Bezpečné úložiště hodnoty peněz
-
- Ethereum je stejně jako jeho starší bratr Bitcoin decentralizovanou virtuální měnou neboli kryptoměnou
- Opírá se o decentralizovanou databázi, takzvaný „Blockchain“ díky kterému zůstává nezávislá, ale zároveň chráněná před vnější manipulací
- Díky modernizaci, lze Ethereum na rozdíl od Bitcoinu pohodlně těžit pomocí běžných grafických karet namísto předražených specializovaných strojů
Výhody
- Snadná těžba a vysoká výtěžnost pomocí běžných grafických karet
- Výhodné a snadno zhodnotitelné aktivum
- Použitelné jako běžné platidlo (Eura/Koruny)
- Stále rostoucí hodnota vůči konvenčním měnám
- Součást decentralizované sítě, neovlivnitelné bankovním systémem
-
Máte-li zájem investovat s námi, níže Vám uvádíme krátký popis průběhu investice:
• Nejdříve nás kontaktujte, buď telefonicky anebo emailem, abychom se dohodli, jaký typ investice je pro Vás nejvhodnější.
• Poté Vám zašleme návrh smlouvy nebo jen fakturu (nebudete-li chtít od nás hosting strojů), a pokud Vám bude vyhovovat, tak jí spolu podepíšeme.
• Jakmile proplatíte fakturu, nakoupíme komponenty a dáme se do práce. Garantujeme postavení, umístění i optimalizaci rigu do 2 týdnů od podepsání smlouvy. Jakmile budeme mít rig připravený k předání, budeme Vás kontaktovat, abyste jej mohli převzít osobně na naší adrese nebo jej rovnou přidáme do naší serverovny.
• Tímto Váš Rig začíná těžit přímo na Vaši peněženku a Vy jej budete moci online sledovat na našem odkaze. Dále Vám každý měsíc budeme zasílat dokumentaci a fakturu za hosting. Váš Rig je pod neustálým dohledem, a dbáme na to, aby těžil 24/7.
• Pokud Vám spolupráce po nějaké uplynulé době nebude vyhovovat, můžeme Vám zprostředkovat prodej rigu a smlouvu s Vámi rozvážeme.
• Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro Vás.
-
Vůbec ne. Existuje již spoustu peněženek, které můžete mít přímo v mobilu, čímž zaplatíte rychlostí srovnatelnou s placením s debetní či kreditní kartou. Výhodou je, že na rozdíl od platební karty nebudete potřebovat PIN a navíc bude Vaše transakce anonymní.
-
Ano. Obchodů, které přijímají Bitcoin i ostatní kryptoměny stále přibývá. V ČR s ním například můžete zaplatit za cokoliv v předních eshopech nebo i za kávu s sebou.. Platit s ním můžete na internetu i v kamenných obchodech. Bitcoiny si můžete přeposílat velmi jednoduše mezi svou rodinou či přáteli.
-
Na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Přímá koupě bitcoinu je jednorázová a rychlá záležitost. Aby se Vám investice zhodnotila, musíte sledovat vývoj ceny bitcoinu na burze a v ideálním případě prodat v moment, kdy se cena bitcoinu na burze zvedla.
Cena však může jít níže, než za jakou jste bitcoin koupili a návratnost investice se tím tedy v lepším případě protáhne a v horším případě ztratí.
Těžba bitcoinu je dlouhodobější investice. Každý měsíc Vám přináší pasivní příjem a tím buduje Vaše portfolio postupně v čase. Vaše investice tedy neustále pracuje a produkuje nové prostředky.
My v MasterMiner zastáváme názor, že kombinovat obě varianty je ta nejlepší cesta.
-
Kryptoměny vznikli jako pokus o vytvoření na státech nezávislý měnový systém. Takový systém, který má jasně nastavená pravidla – nelze ho ovlivnit centrální autoritou, bude bezpečný a přístupný všem bez rozdílu.
První plně decentralizovanou kryptoměnou je bitcoin, vytvořen člověkem s aliasem Satoshi Nakamoto. V lednu 2009 byl vytěžen první bitcoin a došlo k první bitcoinové transakci. Bitcoin tehdy neměl žádnou hodnotu. Dosud nevíme, jestli Satoshi Nakamoto je jedinec a nebo skupina lidí, tak či onak jim nešlo pouze o měnu samotnou, ale o to vytvořit spolehlivý elektronický platební systém, který bude imunní vůči centralizaci států.
V roce 2011 si již této měny všimla většina odborníků z oblasti ekonomie a za další dva roky také laická veřejnost. Bylo to v době, kdy euro jako měna procházelo výraznými krizemi, a lidé se poohlíželi po nějaké alternativě. Cena Bitcoinu začala výrazně vzrůstat. Rok 2013 se stal rokem Bitcoinu, který se také ukázal jako příležitost k veliké investici a zhodnocení majetku. Bitcoin zahájil, nebo respektive spíše obnovil, svůj býčí běh již na podzim 2016, pozornost mainstreamových médií upoutalo až druhé prolomení 1000 USD hranice v lednu 2016.
-
Těžení kryptoměn je dost nákladná činnost, s ne tak úplně jistým výsledkem. Pokud byste se do toho pustili sami, tzv. Solo mining, potřebovali byste ideálně velké množství výpočetního výkonu, mnohonásobně navyšující prvotní investici. Navíc byste neměli stabilní měsíční garantovaný zisk, což by způsobovalo velké finanční obtíže během provozu.
S prvním řešením této problematiky přišli těžaři z ČR a vytvořili tak první tzv. mining pool.
Pool je skupina těžařů, kteří dají dohromady dostatečně silný výpočetní výkon, aby se mohli vyrovnat v prostředí dalších těžařů, a dokázali úspěšně vytěžit blok. Odměna za vytěžený blok se následně dělí rovnoměrně podle toho, jaký velký poskytl těžař výpočetní výkon. Tímto se snižuje riziko těžařů, protože odměny jsou stabilnější a s větší jistotou zisku. Provozovatel poolu si odvádí poplatky, které se pohybují mezi 1.5-2.5%.